Maša Kolanović laureatkinja Nagrade Europske unije za književnost za 2020. godinu

Maša Kolanović

Naša članica Maša Kolanović jedna je od ovogodišnjih laureatkinja Nagrade Europske unije za književnost (EUPL), a Nagrada joj je dodijeljena za knjigu Poštovani kukci i druge jezive priče (Profil, Zagreb, 2019).

Nagrada Europske unije za književnost dodjeljuje se piscima, autorima najboljih proznih književnih djela. Nagrada uključuje 41 zemlju koja sudjeluje u programu Kreativna Europa - inicijative koja ima za cilj jačanje europskog kulturnog i kreativnog sektora. EUPL je pokrenut 2009. godine i od tada je proglašeno 122 nagrađenih pisaca.

EUPL svake godine dodjeljuje jednog pobjednika po zemljama iz trećine zemalja sudionica. U okviru ovogodišnje dodjele proglašeni su pobjednici iz 13 zemalja: Belgije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Cipra, Danske, Estonije, Njemačke, Kosova, Luksemburga, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Norveške i Španjolske.

Laureati Nagrade Europske unije za književnost za 2020. godinu su:

- Nathalie Skowronek, La carte des regrets (The map of regrets), for Belgium (French-speaking)

- Lana Bastašić, Uhvati zeca (Catch the rabbit), for Bosnia and Herzegovina

- Maša Kolanović, Poštovani kukci i druge jezive priče (Dear insects and other scary stories), for Croatia

- Σταύρος Χριστοδούλου (Stavros Christodoulou), Τη μέρα που πάγωσε ο ποταμός (The day the river froze), for Cyprus

- Asta Olivia Nordenhof, Penge på lommen (Money in your pocket), for Denmark

- Mudlum (Made Luiga), Poola poisid (Polish boys), for Estonia

- Matthias Nawrat, Der traurige Gast (The Sad Guest), for Germany

- Shpëtim Selmani, Libërthi i dashurisë (The Booklet of Love), for Kosovo*

- Francis Kirps, Die Mutationen (The Mutations), for Luxembourg

- Stefan Bošković, Ministar (Minister), for Montenegro

- Петар Андоновски (Petar Andonovski), Страв од варвари (Fear of barbarians), for North Macedonia

- Maria Navarro Skaranger, Bok om sorg (Book of grief), for Norway

- Irene Solà, Canto jo i la muntanya balla (I sing and the mountain dances), for Spain

 

O pobjedniku svake godine odlučuje nacionalni žiri sastavljen od stručnjaka iz područja književnosti, izdavaštva i knjižarstva. Ove su godine članovi žirija za Hrvatsku bili Chloé Billon, Romana Perečinec, Boris Perić i Sibila Petlevski.

 

Detaljnije na stranici:

https://www.euprizeliterature.eu/news/european-union-prize-literature-announces-2020-laureates