NOVO: Bogdan Arnautović, "Postelja za haubice"

OBJAVLJENO: petak, 12.01.2024.
Arnautovic

Iz tiska je izašla nova zbirka pjesama u Biblioteci Poezije: Bogdan Arnautović, "Postelja za haubice" (HDP, prosinac 2023).

Urednica: Monika Herceg; izdavač: HDP; cijena knjige: 12 eura.

----

O knjizi:

Postelja za haubice, fascinantna poema pjesnika Bogdana Arnautovića, čita se gotovo u dahu, a govori o Triplex Confiniumu, tromeđi, hrvatskoj Banovini, mističnom i nikad do kraja proučenom i pročitanom prostoru između Kupe i Une, milenijima osuđenom na status „predziđa kršćanstva“. Upravo otvorenost toga prostora i granični položaj pridonijeli su njegovoj surovosti, jer je vječno bio na udaru osvajača ili pak krajiški pojas, mjesto između, uvijek militariziran. Sve to upisalo se u njegov kod, sav taj usud, pa je čovjek Banovine predestiniran na tegobnu sudbinu. Arnautović piše svoju poemu u vrijeme kada se na Banovini događaju potresi koji donose novu dimenziju rasula u ionako napuštenom kraju. U potrebi da sačuva krhotine toga područja, njegove razlomljene okrajke povijesti i sjećanja, te neizvjesnu budućnost, pjesnik stvara poemu u kojoj sublimira mentalitet tamošnjih ljudi, a sve to britkom autoironijom, ali i nježnošću, razumijevanjem…

Darija Žilić