NOVO: Područje signala – Mapiranje suvremene proze u Hrvatskoj 2000. – 2020.

OBJAVLJENO: četvrtak, 14.03.2024.
podrucje signala

Iz tiska je izašla nova knjiga u suizdanju HDP-a i VBZ-a: "Područje signala – Mapiranje suvremene proze u Hrvatskoj 2000. – 2020.“ Izbor i uvodni tekst:Jagna Pogačnik.


Izdavač: Hrvatsko društvo pisaca i V.B.Z., Zagreb, 2024.

Vrsta djela: antologija
Tvrdi uvez, str. 576.
Stručna suradnica: Tea Sesar
Urednica: Katarina Luketić
Oblikovanje: Željko Serdarević

 
•••
Koji su pisci i spisateljice, djela, žanrovi, teme i poetike obilježili prve dvije dekade 21. stoljeća? Kako izgleda karta domaće suvremene proze i što ona govori o našoj književnosti i njezinim vrijednostima, a posredno i o našem Zeitgeistu? Na ta i slična pitanja odgovara ova izborom relevantna i sveobuhvatna, a pristupom otvorena i suvremena antologija. Mapirajući ovdašnji književni teren, njezina je priređivačica Jagna Pogačnik odbacila zastarjele kritičke alate, proširila perspektive i uvela nove metode kako bi vjernije zabilježila najsnažnije književne glasove kao signale novog književnog doba. Autobiografska fikcija, muške ispovijesti i ženski vesterni, transnacionalni identiteti i izmišljeni jezici. Nomadi, vještice i dezerteri. Dalmatinske prerije i mađarske ravnice, črna međimurska zemla i ličke šume. Odrastanje i starenje, ratovi isjećanja, strahovi i smijeh. Mnogo je toga stalo u korice ove knjige i ona se, stoga, može čitati na više načina: kao antologija najbolje suvremene proze 2000. – 2020. godine, kao svojevrsni hipertekst o jednom vremenu i kao svjedočenje o (geo)poetičkoj širini ove književnosti.
•••
Jagna Pogačnik je utjecajna književna kritičarka, nagrađivana prevoditeljica i urednica. Književne kritike, eseje i prijevode objavljuje u kontinuitetu od 1989. godine u novinama i časopisima te radijskim i televizijskim emisijama. Bila je stalna književna kritičarka Jutarnjeg lista, a danas kritike piše za Bestbook, prilogtjednika Express te je članica uredništva portala Kritika h,d,p,. Uređivala je biblioteku konTEKST(EPH i Novi liber), a povremeno uređuje knjige za nakladničku kuću Henacom. Dosada jeobjavila izbor iz hrvatske fantastične proze Prodavaonica tajni, knjige književnih kritika Backstage, Proza poslije FAK-a i Kombajn na književnom polju, izbor iz nove hrvatske proze Seks&grad u novojhrvatskoj prozi, odabrane kratke priče Najbolje hrvatske priče 2005. i antologiju suvremene hrvatske proze Tko govori, tko piše. Prevodi sa slovenskoga jezika, a za prijevod je nagrađena međunarodnom nagradom Kulturkontakta iz Beča.
•••
•Selvedin Avdić• Renato Baretić • Lana Bastašić• Luka Bekavac • Ivana Bodrožić • Vlado Bulić • Darko Cvijetić • Daša Drndić • Zoran Ferić • Tatjana Gromača • Viktor Ivančić • Miljenko Jergović • Damir Karakaš • Maša Kolanović • Marinko Koščec • Mirko Kovač • Ivan Lovrenović • Semezdin Mehmedinović • Josip Mlakić • Tanja Mravak • Andrej Nikolaidis • Kristian Novak • Jurica Pavičić • Želimir Periš • Robert Perišić • Marko Pogačar • Ivica Prtenjača • IvanaSajko • Olja Savičević Ivančević • Bekim Sejranović • Slobodan Šnajder • Dubravka Ugrešić •