NOVO: Poezija 3-4/2018.

poezija

Novi dvobroj časopisa POEZIJA (3-4/2018) izašao je iz tiska. Izdavač: Hrvatsko društvo pisaca; glavni urednik: Ervin Jahić; izvršni urednik: Ivan Herceg; redakcija: Ivan Herceg, Monika Herceg, Ervin Jahić, Tonko Maroević, Damir Šodan (urednik prijevodne poezije) i Darija Žilić.

Cijena dvobroja: 75 kn

 

Sadržaj:

ZONA TEMPERATA • 5/ ANA BRNARDIĆ: Žice crne šume • 14/ TONKO MAROEVIĆ: Između vida, nevida i privida • 19/ BRANKO MALEŠ: Ptice se deru kao pobuna • 22/ GORAN ČOLAKHODŽIĆ: Vrijeme je zbroj tišina • 25/ ANDRIJANA KOS-LAJTMAN: Grad je ružičnjak u ratu • 28/ ĐURĐA LOVRENČIĆ: Sviet h beručka

IDENTITY • 31/ BRANKO ČEGEC: Erotika i politika background su moga pisanja

MEĐUVRIJEME • 40/ SNEŽANA NIKOLIĆ: Mali bog koji zaboravlja • 51/ REBECCA WEXELSEN: Padam • 66/ PETAR MATOVIĆ: O našim sadašnjostima, sedativima i nemoći • 84/ MIRUNA VLADA: Domovina moja moljcima izjedena • 108/ XAVIER ROELENS: Skupljam strah • 122/ MAËLLE DUPON: Oprati svoja usta vatrom • 156/ TIJANA RAKOČEVIĆ: Krevet i trnje i ništa • 162/ BORIS JOVANOVIĆ KASTEL: Testament u školjkama • 174/ NEDŽAD IBRAHIMOVIĆ: Rezervno vrijeme

JEDNA PJESMA − DVA AUTORA • 44/ Apoteoza vitalnosti, ljepote i erotičnosti – poema „Plivačica“ Mehmedalije Maka Dizdara

POJMOVNIK LIRIKE • 55/ Marianne Moore: Što je naša nevinost, što je naš grijeh?

RITAM I RIF • 68/ Zvonko Karanović: Nagrade te neće učiniti boljim piscem. Čuvaju te dobre pjesme

DIVLJI DETEKTIVI • 95/ MARIO BENEDETTI: Mogao bih biti neki pričuvni bog

ZAPADNI KOLODVOR • 115/ TAL NITZáN: Ništa nije tiše od udaraca zadanih drugima

ZONA TEMPERATA • 125/ SLAVKO JENDRIČKO: Namigujem nesrećama izdaleka • 129/ MIRKO BOŽIĆ: Za laži mraka ne postoji poligraf • 131/ GORAN MILAKOVIĆ: Sužava se krug oko materije • 133/ LARA MITRAKOVIĆ: Ja sam koncentrične kružnice • 136/ SILVANA MARIJANOVIĆ: Mlijeko ljubavi, sveta vodica • 138/ HELENA BERDEN: Salto mortale i druge pjesme o univerzalnom mrtvilu • 141/ VITA MEŠTROVIĆ: Kapci su ti sklopljeni

KRITIČKI PRISTUPI • 145/ Milorad Stojević : Eklektikós ciacavschianus, između ostaloga (Boris Domagoj Biletić: Zato što vrime ne prolazi) • 147/ Davor Šalat: Subjekt koji se konstituira u razmjerima svijeta (Tomica Bajsić: Nevidljivo more) • 150/ Branko Maleš: Prštavost uspjelih slika i neočekivanih motiva (Nada Topić: Bezbroj i druge jednine) • 152/ Ivan Babić: Mjesto pjesme (Nikolina Glištra: Imam mjesto… zove se Nebo)

RIJEČ DVIJE • 158/ IVAN ŠAMIJA: Svaki tekst je svijet

U SPOMEN • 165/ TONKO MAROEVIĆ: Jednovita mnogost, mnogovita jednost: In memoriam, Vesna Krmpotić (1932. – 2018.) • 167/ TONKO MAROEVIĆ: Memento Fiamengo: Povodom smrti Jakše Fiamenga (1946. – 2018.) • 169/ BRANKO MALEŠ: Mekani liričar i moderan konkretist: In memoriam, Sead Begović (1954. – 2018.) • 170/ ERVIN JAHIĆ: Dobri pjesnici su besmrtni: (na vijest o preseljenju Seada Begovića) • 172/ Davor Šalat: Pjesnik kojem je “duša virila iz očiju”: In memoriam, Robert Roklicer (1970. – 2018.)

Treći svijet • 177/ Suvremena kineska poezija: Bol radi prekovremeno