Pitaj što te zanima – spisateljice u dijalogu: Julijana Matanović i Nora Verde

OBJAVLJENO: ponedjeljak, 14.11.2022.
Spisateljice u dijalogu - vizual

Treće izdanje „Spisateljica u dijalogu” nazvano „Zašto smo vam lagale”, zakazano za 17. studenog u 20 sati, ugošćuje dvije prozaistice i miljenice publike Julijanu Matanović i Noru Verde, Fokusirajući se na književni fenomen zbirke priča „Zašto sam vam lagala”, koja je u 25 godina doživjela 17 izdanja, te sveopću ljubav koju je publika iskazala za roman „Moja dota”, treće izdanje Spisateljica u dijalogu planira na vječno pitanje „koliko tu ima autobiografskog” dogovoriti cijelim nizom (važnijih) protupitanja: Što je autofikcija, kako i koliko je ona drugačija od autobiografije?  Koja je razlika između činjenica i istinitosti teksta? Gdje prestaje život, a počinje fikcija? Je li moguće vjerovati (vlastitom) sjećanju ili smo uvijek u opasnosti da budemo optužene za „laž”? Gdje potražiti oslonac ako smo u „dotu” dobile nezabilježene, neizrečene, prešućene ili nama nepoznate osobne povijesti? Kako pisati o takvim životima?

 

Kroz prozu o cipelama i lusterima, vlakovima i knjigama, otoku i baki, strahovima i snovima, samoći i nasilju, Matanović i Verde ispisuju veliku priču o potrazi za domom i pripadanjem, riječima podižu kuću fikcije, toplo sklonište, koju njihove protagonistice, ali i čitatelj/ice, mogu napokon nazivati domom. Upravo se tu pred nama otkriva tajna književnog hita – u zemlji gdje smo u dotu češće ponijeli šutnju i prijekor nego toplu riječ, Matanović i Verde nude istinski iskrenu fikciju koja grije čitatelje/ice na onom često zanemarenom mjestu, negdje u blizini srca.