Program 20. Festivala europske kratke priče

FEKP 2021

20. Festival europske kratke priče

Zagreb/Vis/Hvar, 6. – 11. 6. 2021.

Otoci

www.europeanshortstory.org

Organizator: Hrvatsko društvo pisaca

Ilustracija: klasja&zita

 

Program festivala u PDF-u možete preuzeti ovdje.

 

Nedjelja, 6. lipnja | Zagreb

19.00

Otvaranje FEKP-a 2021. – FEKP digital

Izum samoće: PAUL AUSTER

Razgovor i čitanje

Kino Tuškanac, Tuškanac 1

Još u svojem prvom proznom djelu, Izum samoće, Paul Auster samoću je pretvorio u temu, provodni motiv i prostor istraživanja koji posjećuje sa svakom svojom novom knjigom. “Tek kroz samoću”, reći će jedan od najznačajnijih književnika dvadesetog stoljeća, “možemo razumjeti svoj odnos s drugima”. Čak i na pustom otoku, tvrdi Auster, otkrit ćemo da smo drugima nastanjeni: naš jezik, naše sjećanje, pa čak i sama naša svijest o samoći – rođena je u odnosu s njima. Ima li, dakle, bolje uvodne misli i boljeg autora za otvorenje književnog festivala posvećenog otocima? Na dvadeseti rođendan FEKP-a i prvo hrvatsko gostovanje velikog američkog pisca uvode vas umjetnički voditelj FEKP-a, Roman Simić te profesor i bauk brucošima s Filozofskog, Tomislav Brlek. Glas je glas Vilima Matule,  ne propustite!

Moderiraju: Tomislav Brlek i Roman Simić

Tekstove čita: Vilim Matula

 

Utorak, 8. lipnja

20.00

FEKP digital

Živjeti, misliti, gledati: SIRI HUSTVEDT

Razgovor i čitanje

Knjižara Fraktura, Ulica kneza Mislava 17

Ako mislite da poznajete suvremenu američku književnost, a niste čitali Siri Hustvedt, žao nam je, ne poznajete suvremenu američku književnost! Nije stvar u velikim brojevima (sedam romana, zbirka poezije, knjige eseja…), nego u velikim idejama, u tome da je ono što Siri Hustvedt piše originalno, svježe i da itekako utječe na sliku jedne od najvećih svjetskih književnosti. Hustvedt je ispisala uistinu nezaobilazna djela, a na hrvatskom smo jeziku mogli čitati njezine romane Zavezanih očijuŠto sam volio i Ljeto bez muškaraca. O njezinu zavidnom književnom opusu, o feminizmu i politici, s autoricom razgovaraju Anda Bukvić, prevoditeljica i lektorica na Filozofskom Fakultetu u Zagrebu te Ivana Rogar, jedna od najperspektivnijih prozaistica na ovim prostorima.

Moderiraju: Anda Bukvić i Ivana Rogar

 

Srijeda, 9. lipnja

19.30

FEKP Unplugged

Priče na otvorenom: Mirjana Dugandžija, Jadranka Pintarić, Edo Popović

Razgovor i čitanje

Klub Booksa, Fra Grge Martića 14d

Dvije autorice i autor koji su svojom prozom odavno zadužili domaću književnu scenu, izaći će na megdan mladom dobitniku Gorana za mlade pjesnike, Tomislavu Augustinčiću. Imaju li Dugandžijine priče u Rujanskoj kupačici, koje razotkrivaju svu nevolju babljeg ljeta, poveznicu s melankoličnim karakterima zbirke Dobro sam i ostale laži Jadranke Pintarić? Jesu li Popovićeva svođenja računa, mikroeseji i poetična snatrenja iz romana Kako sam brojio ružičaste robote dobar argument za usamljenost, ili način da joj se umakne? Jesmo li dobro i što književnost ima s tim?

Moderira: Tomislav Augustinčić

 

Četvrtak, 10. lipnja

18.00

FEKP Unplugged

Mliječni zubi: LANA BASTAŠIĆ, ĐURĐICA ČILIĆ

Predstavljanje knjige

Knjižara Fraktura, Ulica kneza Mislava 17

Za Lanu Bastašić mirne duše možemo reći da je jedna od najboljih autorica s područja bivše Jugoslavije, a Europska nagrada za književnost kao i mnogobrojni prijevodi njezina romana Uhvati zeca, to itekako potvrđuju. Na FEKP-u predstavljamo njenu novu zbirku priča Mliječni zubi – brutalnu i dirljivu, majstorski napisanu knjigu posvećenu djetinjstvu, o kojoj će s autoricom razgovarati spisateljica Đurđica Čilić te urednik i izdavač, Seid Serdarević.

Moderira: Seid Serdarević

20.00

FEKP digital

Ptice Amerike: LORRIE MOORE

Razgovor i čitanje

Knjižara Fraktura, Ulica kneza Mislava 17

Kratka priča ljubavna je afera, roman je brak. Kratka je priča fotografija, roman je film. Iako je objavila i četiri hvaljena romana, Lorrie Moore svoje je mjesto u panteonu suvremene američke književnosti osigurala ljubavnim aferama i fotografijama. Bez imalo zadrške ubadajući točno na ona mjesta na koja ubosti treba, Lorrie Moore reputaciju briljantno duhovite i pronicave autorice uspijeva potvrditi svakom svojom novom knjigom. O humoru i fikciji, o Americi sada, nekada i za deset godina s jednom od “veličanstvenih ptica” suvremene američke kratke priče razgovaraju dvije sjajne domaće autorice, Luiza Bouharaoua i Ivana Rogar.

Moderiraju: Luiza Bouharaoua i Ivana Rogar

 

Petak, 11. lipnja

18.00

Kako uhvatiti zeca?

LANA BASTAŠIĆ

Sat u radionici kratke priče

U suradnji s CeKaPe-om i Booksom

Klub Booksa, Fra Grge Martića 14d

Kako napisati dobru kratku priču? Zapravo ne, hajde da započnemo nečim lakšim. Kako napisati kratku priču? O umijeću pisanja, strukturi, dijalogu i ostalim tajnama zanata, govorit će regionalna zvijezda, Lana Bastašić. Možda je zgodno napomenuti da je Lana jedna od osnivačica škole književnosti Bloom u Barceloni. Kao neka vrsta vodiča, tu će biti i spisateljica s iskustvom rada u zagrebačkom Centru za kreativno pisanje, Jelena Zlatar Gamberožić. Polaznici ove radionice imat će priliku naučiti pokoji trik od dvije vrlo uzbudljive autorice.

Moderira: Jelena Zlatar Gamberožić

 

Zatvaranje FEKP-a  – FEKP digital

20.00

Kraj priče: Lydia Davis

Razgovor i čitanje

Vintage Industrial Bar, Savska 160

A za kraj priče: ona. Bez obzira na to pisala li priču od jedne jedine rečenice ili joj je priuštila čitavih nekoliko stranica, ono što piše Lydia Davis uvijek je – ubojito. Proslavljena autorica, domaćoj publici dobro poznata dobitnica nagrade Man Booker International i drugih važnih književnih nagrada, silnom pripovjedačkom vještinom grabi momente iz svakodnevice i od njih kroji autentičnu sliku svog doživljaja svijeta, katkad bolnu, uvijek iskričavu. O njezinim nevjerojatnim, iščašenim pripovjednim mikro-svjetovima i još iščašenijem svijetu u kojemu ih piše, s Lydiom Davis razgovaraju dvije autorice i dobre prijateljice istih inicijala, Lana Bastašić i Luiza Bouharoua.

Moderiraju: Lana Bastašić i Luiza Bouharaoua

 

21.30

Početak pjesme: Janez Škof

Koncert | Concert

Vintage Industrial Bar, Savska 160

Kultna figura slovenske umjetničke scene, nagrađivani glumac i karizmatični glazbenik koji je svojom harmonikom, glasom i nevjerojatnom energijom otvorio novi svijet poeziji velikog Dane Zajca (ako joj je ijedan svijet ikada uopće bio zatvoren), Janez Škof umjetnik je koji će nas, makar i samo na jednu noć, s naših otoka sasvim sigurno prebaciti na zajedničko kopno. Dobri festivali svoje najsrčanije trenutke često ostavljaju za kraj. Ako je suditi po tome, ovo bi trebao biti jako dobar festival.

 

Ponedjeljak, 7. lipnja

Otok Vis, Komiža

20.30

Priče na otvorenom

Renato Baretić, Ivica Ivanišević, Senko Karuza, Tanja Mravak, Korana Serdarević

Razgovor i čitanje

Kulturni centar Ivan Vitić

Na otoku ste, ljeto je i u dobrom ste društvu tijekom tople noći. Teško može bolje od toga, zar ne? Upravo je to cilj ovog tihog spektakla. Jesu li ljudi otoci? Ne znamo, ali dalmatinska književna reprezentacija u sastavu Karuza (klasični otočki napadač), Baretić i Ivanišević (stupovi obrane, splitski tići), Mravak (geografski desno) i Serdarević (geografski lijevo krilo), pobrinut će se da večer prođe uz mnogo smijeha i dobrih priča. A nije li to najbitnije? Nekoliko dobrih priča i nekoliko dobrih ljudi – sve odreda sjajnih pisaca.

 

Utorak, 8. lipnja

Otok Vis, Komiža

9.30

Otoci za djecu

Korana Serdarević

Razgovor i čitanje

OŠ Komiža, Školska 11

Navika čitanja izuzetno je bitna, naročito kad ste mali. To zna i spisateljica Korana Serdarević koja, kao gimnazijska profesorica, svakodnevno svojim učenicima usađuje ljubav prema književnosti. Dobitnica mnogih nagrada za priče za velike, ali i autorica slikovnice Kameni div, za male čitatelje, polaznicima OŠ Komiža govorit će o djetinjstvu, važnosti čitanja i ljepoti priča, a učenici će imati priliku pitati je bilo što. Recimo: Zašto se more pjeni?

 

Otok Vis, Mala Travna

20.30

Književni jazz u vali

Andrej Blatnik, Katarina Brajdić, Ivan Jozić, Zoran Ferić, Miroslav Mićanović, Robert Mlinarec, Sven Popović

Razgovor i čitanje

Uvala Mala Travna

Uvala Mala Travna nije zavjera kartografa, ali pomalo mitsko mjesto ipak jest. U njoj se i o njoj pisalo više nego o mnogim gradovima, a zahvaljujući Senku Karuzi domaći je pisci uvijek iznova ucrtavaju na svoje zemljovide. Andrej Blatnik, Katarina Brajdić, Ivan Jozić, Zoran Ferić, Miroslav Mićanović, Robert Mlinarec i Sven Popović novi će list te književno-zemljovidne mape iscrtati i večeras. Uz pisce, za friške paralele i meridijane, intimnu, prijateljsku, uzbudljivu i jazzy atmosferu pobrinut će se mladi jazz trio Priča viška stacioniran upravo na otoku Visu. Na gitari Pave Tomić, na bubnju Dominik Šabić, a na basu Damir Sviličić. Gosti iznenađenja, kako to već ide s Malom Travnom, mogući i dobrodošli.

 

Srijeda, 9. lipnja

Otok Hvar, Hvar

20.30

Priče na otvorenom

Senko Karuza, Marinko Koščec, Kristian Novak, Olja Savičević Ivančević, Zorka Bibić, Lara Stojanović – PlatFORma

Razgovor i čitanje

Veneranda, Dinka Kovačevića 3

Što dobijemo kada spojimo mediteranske, međimurske i zagrebačke priče? Pa prilično uzbudljivu prvu kratkopričašku večer u Hvaru! I oprez! U Venerandi su večeras meštar od nitroglicerina (eksplozije u malim dozama), Senko Karuza, razorno cinični Marinko Koščec, rock-zvijezda među piscima Kristian Novak, autorica jedne od najboljih zbirki priča na ovim prostorima, briljantna Olja Savičević Ivančević, Zorka Bibić sa svojim Bluesom za dobri otok i Lara Stojanović iz udruge platFORma, koja će nam predstaviti knjigu Otok priča, zbirku kratkih priča i legendi prikupljenih od ljudi s otoka Hvara. Ima li otvorenijeg otvorenog od onoga koje se otvara dobrim pričama?

 

Četvrtak, 10. lipnja

Otok Hvar, Hvar

10.00

Otoci za djecu

Olja Savičević Ivančević

Razgovor i čitanje

Veneranda, Dinka Kovačevića 3

Olja, naravno, zna koliko su priče moćne i kako utječu na djecu. Pisala je romane, poeziju, kratke priče, ali i knjige o Šporkom Špiri i Neposlušnoj Tonki, o tome jesmo li sami na cilom svitu, kao stvorene za razgovor u tihim jutarnjim satima, na najljepšem otoku, ljeta gospodnjeg MMXXI.

 

Četvrtak, 10. lipnja

Otok Hvar, Stari Grad

20.30

Priče na otvorenom

Renato Baretić, Andrej Blatnik, Miroslav Mićanović, Jurica Pavičić  

Razgovor i čitanje

Muzej Staroga grada, Ulica braće Biankini 4

Za otočki krešendo zaduženi su pisci koji bi združenim nagradama i priznanjima, poezijom, pričama i romanima, mogli napuniti prostoriju, čak i uz ukinuta sigurnosna ograničenja. Pametnome dosta. U domu velikih otočkih pjesnika, razgovorom, humorom, pokojom anegdotom i čitanjima zaključujemo plovidbu prvih dvadeset godina. Osjećamo se sigurno jer je posada iskusna, svaki od njih je kapetan, noštromo, piljar i kormilar. Opustite se i uživajte uz Renata Baretića, Andreja Blatnika, Miroslava Mićanovića i Juricu Pavičića – priče koje nas nose na put i sigurno vraćaju kući.

 

Mjesta

Zagreb:

Klub Booksa, Fra Grge Martića 14d

Knjižara Fraktura, Kneza Mislava 17

Kino Tuškanac, Tuškanac 1

Vintage Industrial Bar, Savska 160

 

Otok Vis:

Kulturni centar Ivan Vitić, Komiža

OŠ Komiža, Školska 11

Uvala Mala Travna

 

Otok Hvar:

Veneranda, Dinka Kovačevića 3, grad Hvar

Muzej Staroga Grada, Ulica braće Biankini 4, Stari Grad