TUŽNA VIJEST: Umrla je Simona Delić

OBJAVLJENO: ponedjeljak, 08.01.2024.
Simona Delic

S tugom vas obavještavamo da je u 53-oj godini života preminula naša članica, znanstvenica i prevoditeljica Simona Delić. Ispraćaj će biti u četvrtak 11. siječnja u 10:00 sati u krematoriju na Mirogoju.

 

Simona Delić se rodila 1971. godine u Tuzli. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1994. godine diplomirala je komparativnu književnost i španjolski jezik i književnost. Na istom je fakultetu magistrirala i doktorirala s tezom “Tema obitelji u hrvatskoj usmenoj baladi”. Od 1996. godine do prerane smrti radila je u Institutu za etnologiju i folkloristiku. Usavršavala se na inozemnim institucijama: Sveučilištu Complutense i Fundaciji Ramón Menéndez Pidal u Madridu te Deutsches Volksliedarchivu u Freiburgu. Svojim brojnim istraživanjima, znanstvenim i stručnim člancima, kao i monografijama, utemeljila je komparativni studij balada u hrvatskoj folkloristici te ga upisala u suvremeni europski kontekst. Simona Delić je objavila značajan broj književnostudijskih, kritičkih i popularnih tekstova u časopisima Književna republika, Kolo, Forum, Dubrovnik, Ha-kol, Scrinia Slavonica i dr. Pisala je o pjesništvu petrarkizma, mediteranskim književnim poveznicama, starijoj i suvremenoj španjolskoj književnosti, upoznavajući hrvatsku književnu publiku s piscima koje je prevodila (Bolaño, Fuentes, Vargas Llosa, Marías, Redondo, Leante). Objavila je knjige: Između klevete i kletve: tema obitelji u hrvatskoj usmenoj baladi (2001), Hispanoamerička bilježnica (2010), Silva Hispanica: komparativna studija o žanru balade u modernoj hrvatskoj i u španjolskoj usmenoj tradiciji (2011), Barca Bela. El Género de la Balada en el Mediterráneo (2012), Venerino zrcalo: folklorističke studije o sefardskoj književnosti (2015), među kojima je i autobiografska proza Sanjerenje ili neizbježne priče (2013).