Životopis

Tatjana Gromača

Tatjana Gromača (Sisak, 1971.), diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu komparativnu književnost i filozofiju. Od 2000. do 2017. radila je kao novinarka, reporterka i kolumnistica, baveći se najviše temama kulture, umjetnosti i društva („Feral Tribune“, Split, i „Novi list“, Rijeka).

Od 2017. djeluje kao samostalna književnica i književna kritičarka. Članica je Hrvatske udruge samostalnih umjetnika. Redovito surađuje književnim ogledima, esejima, putopisnom prozom, prilozima o djelima sa područja humanistike sa Trećim programom hrvatskoga radija. Književnu rubriku „Ljudi i knjige“ objavljuje u časopisu www.prometej.ba., kolumne na web portalu  www.autograf.hr.

Prema tekstu kratkog romana „Crnac“, Hrvatsko narodno kazalište iz Rijeke uprizorilo je nagrađivanu predstavu, 2009. godine.

Za roman „Božanska dječica“ nagrađena je 2012. godišnjom nagradom „Vladimir Nazor“, Ministarstva kulture Republike Hrvatske za najbolje prozno djelo, a 2013. nagradom „Jutarnjeg lista“ za roman godine.

Knjige su joj prevođene na engleski, njemački, talijanski, češki, poljski, makedonski, bugarski i slovenski jezik.

Bila je stipendistica berlinske Akademie der Künste.

Živi u Istri.

Do sada je objavila:

• „Nešto nije u redu?“, pjesme, Meandar, Zagreb, 2000.
  • „Crnac“, kratak roman, Durieux, Zagreb, 2004.
  • „Bijele vrane – priče iz Istre“, reportažni zapisi, Profil, Zagreb, 2005.
  • „Božanska dječica“, roman, Fraktura, Zagreb, 2012.
  • „Ushiti, zamjeranja, opčinjenosti“, proze, Fraktura, Zagreb, 2014.
  • „Bolest svijeta“, roman, Sandorf, Zagreb, 2016.
  • „Carstvo nemoći“, roman, Sandorf, Zagreb, 2017.
  • „Mrtav rukavac rijeke Save“, proze, Sandorf, Zagreb, 2018.
  • „Početnica za luđake“, roman, Sandorf, Zagreb, 2021.
  • „Berlin, Pula, Varšava“, putopisne proze, Sandorf, Zagreb, 2022.

Književni opus