Bori Ćosiću međunarodna nagrada Stefan Heym

OBJAVLJENO: petak, 01.07.2011.
HDP

Međunarodna nagrada Stefan Heym ove godine pripala je Bori Ćosiću. Svečana dodjela je 1. srpnja 2011. u gradu Chemnitzu, a nagradu uručuje gradonačelnica Barbara Ludwig. Odbor nagrade odabrao je Boru Ćosića „kao velikog pripovjedača, satiričara ali i kritičara jugoistočne Europe“, a između ostalog navodi da je on „već koncem šezdesetih godina u svojoj satiričko-klaunovskoj knjizi 'Uloga moje porodice u svetskoj revoluciji', pisanoj iz perspektive djeteta, najavio propast Jugoslavije“. Laudatio će održati Fritz Pleitgen, jedan od najznačajnijih njemačkih novinara, bivši intendant najvećih medijskih kuća Savezne Republike Njemačke (WDR i ARD) te, do 2008. godine, predsjednik Europske radiofonske unije. Nagrada se dodjeljuje svake tri godine. Prošli dobitnik bio je Amos Oz.