Knjige u užem izboru Nagrade Europske unije za književnost (EUPL 2020)

EUPL

Nagrada Europske unije za književnost (EUPL) dodjeljuje se piscima, autorima najboljih proznih književnih djela. Nagrada uključuje 41 zemlju koja sudjeluje u programu Kreativna Europa - inicijative koja ima za cilj jačanje europskog kulturnog i kreativnog sektora. EUPL je pokrenut 2009. godine i od tada je proglašeno 122 nagrađenih pisaca. EUPL svake godine dodjeljuje jednog pobjednika po zemljama iz trećine zemalja sudionica. U okviru ovogodišnje dodjele proglasit će se pobjednici iz 13 zemalja: Belgije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Cipra, Danske, Estonije, Njemačke, Kosova, Luksemburga, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Norveške i Španjolske. Pobjednici iz svih navedenih zemalja bit će objavljeni 19. svibnja.

 

U uži izbor Nagrade ove su godine ušli:

 

Kristina Gavran, Gitara od palisandra, izdavač: Disput

Maša Kolanović, Poštovani kukci i druge jezive priče, izdavač: Profil knjiga

Nenad Stipanić, Bogovi neona, izdavač: Sandorf

Zoran Malkoč, Umro Supermen, izdavač: Fraktura

 

Članovi žirija (Hrvatska): Chloé Billon, Romana Perečinec, Boris Perić i Sibila Petlevski.

 

Detaljnije na stranici: https://www.euprizeliterature.eu/news/eupl-2020-shortlist

 

O članovima žirija i pravilniku rada žirija pročitajte ovdje: https://www.euprizeliterature.eu/national-juries