Martina Vidaić dobitnica Nagrade Europske unije za književnost

OBJAVLJENO: subota, 29.04.2023.
Nagrada Europske unije za književnost

Naša članica Martina Vidaić ovogodišnja je dobitnica Nagrade Europske unije za književnost za roman Stjenice (Naklada Ljevak, Zagreb, 2021.).

Nagrada Europske unije za književnost pokrenuta je 2009. godine i dodjeljuje se autorima najboljih proznih književnih djela. Nagrada uključuje 41 zemlju koja sudjeluje u programu Kreativna Europa - inicijative koja ima za cilj jačanje europskog kulturnog i kreativnog sektora.

Svake godine nagrada se dodjeljuje jednom pobjedniku među finalistima iz trećine zemalja sudionica. U okviru ovogodišnje dodjele proglašeni su finalisti iz 13 zemalja: Kosova, Lihtenštajna, Finske, Crne Gore, Luksemburga, Armenije, Švedske, Hrvatske, Francuske, Češke, Poljske, Estonije i Cipra.

Odluku o ovogodišnjem dobitniku donio je sedmeročlani žiri sastavljen od stručnjaka iz područja književnosti.

Detaljnije na stranici: https://euprizeliterature.eu/news/european-union-prize-literature-announces-2023-winner-and-special-mentions