Naša članica Monika Herceg među dobitnicama ovogodišnje Fierce Women WoW nagrade

OBJAVLJENO: petak, 05.03.2021.
Dobitnice nagrade Fierce Woman

U periodu od dva mjeseca krajem 2020. godine čitateljice i čitatelji portala Voxfeminae.net, te prošlogodišnje dobitnice nagrade i nominirane strašne žene, nominirale su preko 60 pojedinki i kolektiva. Na osnovi nominacija, 12 članova i stručnih suradnica udruge K-zona, koja je izdavač VoxFeminae.net portala i pokretač društvenog poduzeća Fierce Women, odlučilo je da su ovogodišnje dobitnice nagrade spisateljica i članica Hrvatskog društva pisaca Monika Herceg, pravnica Antonija Petričušić, novinarka Maja Sever, odvjetnica Zrinka Bojanić i tim Zagrebačkog psihološkog društva.

U obrazloženju odluke žirija navodi se da Monika Herceg kao spisateljica aktivno promiče ideje jednakosti, pravde i feminizma. Samo u 2020. godini Herceg je dobila nagradu HNK-a za najbolji novi dramski tekst ‘Gdje se kupuju nježnosti’ koji tematizira nasilje nad ženama te transgeneracijski prijenos traume i odnose žena u patrijarhalnoj sredini. Za kratku dramu ‘Mrtve ne treba micati’ osvojila je regionalnu nagradu ‘Priče s balkona, priče s Balkana’. S Barbarom Matejčić i Dadom Ćosićem vodi akcije vezane uz suzbijanje nasilja nad migrantima. Sudjelovala je uz poeziju na komemoraciji za Aleksandru Zec. Prošle godine objavila je treću zbirku pjesama, ‘Vrijeme prije jezika’, za koju je dobila nagradu ‘Zvonko Milković’. Pokrenula je i ciklus tribina ‘Pjesnikinja petkom’ gdje u fokus stavlja stvaralaštvo pjesnikinja.

 

Autorica fotografije: Nina Đurđević