Novi naslovi u Biblioteci Poezije – Posavec, Skopljak Barić, Stojević

Nove knjige

Iz tiska su izašle tri nove zbirke poezije u Biblioteci Poezije: „Pjevaj, Molly“ Zrinke Posavec, „Plava mahovina“ Irene Skopljak Barić i „Hladni pogon“ Milorada Stojevića

***
Zrinka Posavec
Izdavač: Hrvatsko društvo pisaca
Biblioteka Hrvatskog društva pisaca
Urednik: Darija Žilić                                                                                                          
ISBN: 978-953-8152-25 
lipanj 2020.
Cijena:  75 kn

Zrinki Posavec prije pet godina objavljena je zbrika pjesama „Soba za buđenje“ . Riječ je o suptilnoj ispovjednoj lirici, koja je eufonična ili kako autorica to kaže lijepo vlastitim neologizmom-zvukolika,  i metaforična. U novom rukopisu „Pjevaj, Molly“ autorica radikalizira svoju poetiku i odmiče je od sentimentalnosti. Riječ je o poetici koja naznačava temu šutnje, a ona se odnosi na obitelj, na društvo u kojem se stalno šuti i prešućuje, susprežu se riječi i otkrivanje istina (pjesma „Svi su jeli i šutjeli“). 


Irena Skopljak Barić: Plava mahovina
Izdavač: Hrvatsko društvo pisaca
Biblioteka Hrvatskog društva pisaca
Urednik: Darija Žilić
lipanj 2020.                                                                                                                        
ISBN: 978-953-8152-24-5
Cijena:  65 kn

Irena Skopljak Barić napisala je snažnu, evokativnu intimističku knjigu u kojoj, premda postoji naracija, nema očiglednosti, imenovanja, stvarnosnosti, sve je prekriveno plavom mahovinom snovitnosti i atmosferom u kojoj se kroz sliku prelamanja unutrašnjeg i vanjskog svijeta, prikazuju potresi bića, i konačno nalaženje mira, luke, kao makar prividne privezanosti. 


Milorad Stojević: Hladni pogon                                                                                                           
Izdavač: Hrvatsko društvo pisaca
Biblioteka Hrvatskog društva pisaca
Urednik: Ervin Jahić                                                                                                                                                  
lipanj 2020.                                                                                                                                                
ISBN: 978-953-8152-26-9                                                                                                                           
Cijena: 90 kn

Stojevićeve zbirke u stalnoj su obradi nas, sebe, pisma, jezika, svijeta, u stalnom su međusobnom pretapanju i prijenosu, one se opusno citatno vraćaju i/ili idu u naprijed, kako piše Josip Užarević naprosto – vremeplove, koriste mehanizme indeksacije, narušavanja konvencionalnoga redoslijeda i konvencionalnog popisa pjesama, upotrebljavaju prijepise tekstova, ekspliciraju i stimuliraju nadostavljanje, odnosno postavljanje već u kojoj zbirci objavljenih pjesama u nove kompozicijske odnose u sljedećim zbirkama, igraju se fenomenima povijesti budućnosti tiska i knjige kako bi se kroz njihovu evokaciju svijest o pismu ponašala kao jak osvježitelj, ali i generator primateljske spremnosti. (Goran Rem)