NOVO u Biblioteci Poezije: Maja Ručević, "Sutra ćemo praviti anđele u padu"

OBJAVLJENO: četvrtak, 09.02.2023.
Sutra ćemo praviti anđele u padu - naslovnica

U Biblioteci Poezije HDP-a izašla je knjiga Maje Ručević „Sutra ćemo praviti anđele u padu“.

Urednica: Monika Herceg

Cijena: 12,00 eura

 

O knjizi:

Neočekivan je svaki trenutak u kojem se prozni autori i autorice pojave s knjigom poezije, a upravo se takav trenutak dogodio s prvom knjigom poezije Maje Ručević. Ne samo da je riječ o neočekivanom trenutku, nego zasigurno i onom bitnom za našu književnu scenu jer autorica nas svojom knjigom pjesama suočava s vlastitim svijetom i jezikom beskompromisno i hrabro. Ne pristajući na trenutne poetske tokove, unutar vlastitog izgrađenog pjesničkog svijeta, koji vješto balansira između hermetičnosti i poziva nadijalog, ona propituje niz tema, od odnosa do identiteta. Poezija je to iz koje snažno izbija emocija, bilo da je riječ o nježnosti koja se neprestano sukobljava s onim grubim, ili ZAHTJEVU za ljubav koji se sudara sa svijetom i okolinom. U tom raskoraku, perpetuirajućoj opreci događa se stalna borba ove poezije, ona traži od čitatelja emotivnu angažiranost, ali ga i udara vokabularom u pleksus ne dajući mu da se ulijeni. Sutra ćemo praviti anđele u padu zbirka je poezije koja će se rado čitati i kojoj će se čitatelj uvijek moći vraćati.

Monika Herceg

 

O autorici:

MAJA RUČEVIĆ rođena je 1983. u Zagrebu gdje je diplomirala francuski jezik i književnost i hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu. Radi kao prevoditeljica s francuskog jezika i novinarka. Piše poeziju i prozu. Dobitnica je nekoliko nagrada za poeziju („Ratkovićeve večeri poezije“, „Ulaznica“). Poeziju i prozu objavljivala u brojnim online i tiskanim časopisima i publikacijama u regiji. 2016. objavljen joj je roman prvijenac „Je suis Jednoruki“ u izdanju izdavačke kuće Algoritam u Hrvatskoj. Spomenuti roman ušao je u izbor polufinalista nagrade t-portala za roman godine, u polufinale nagrade „Janko Polić Kamov“ za najbolje književno djelo na hrvatskom jeziku te u polufinale nagrade „Fric“ za najbolju knjigu neprevedene fikcijske proze.