NOVO u Biblioteci Poezije: Marin Bodakov, "Galerija srca"

OBJAVLJENO: petak, 30.06.2023.
Galerija srca - naslovnica

Iz tiska je izašla nova knjiga u Biblioteci Poezije: Galerija srca autora Marina Bodakova

Izdavač: HDP, 2023.

Prijevod: Ksenija Banović, Paula Ćaćić i Ana Vasung

Urednik: Ivan Herceg.

Cijena: 18,00 €

Knjiga je objavljena uz potporu Ministarstva kulture i medija RH i Tradukija.

 

***

Marin Bodakov (1971. – 2021.) jedan je od najznačajnijih bugarskih pjesnika stasalih u devedesetim godinama prošloga stoljeća. U ovom su izboru predstavljene pjesme iz svih njegovih knjiga, od Djevičanstva iz 1994. do Medvjeda strah objavljene 2018. godine. Bodakovljevo je pjesništvo unikatno, s malo dodirnih točaka s drugim bugarskim pjesnicima, bilo onima starijima ili pak mlađima. Nježno i nemilosrdno istodobno, od prve svoje zbirke on pjeva o krhkosti tijela, ljubavi, života – o stalno prijetećim ponorima. To čini ne štedeći sebe, kao što se nije štedio ni radeći za literarnu i novinarsku zajednicu, pokušavajući „popraviti“ ovaj nepopravljiv svijet. Marin Bodakov bio je, naime, vrlo aktivan i kao profesor, urednik, književni kritičar i kolumnist. Njegov doprinos bugarskoj književnoj i općenito kulturnoj sceni iznimno je velik, o čemu svjedoče i brojne nagrade, dodijeljene mu za života i postumno.

Ivan Herceg