NOVO u Biblioteci Poezije: Nikola Petković, "Aristotel je mučio pčele"

OBJAVLJENO: ponedjeljak, 18.09.2023.
Aristotel je mučio pčele - naslovnica

U Biblioteci Poezije HDP-a izašla je knjiga Nikole Petkovića „Aristotel je mučio pčele“.

Urednik: Damir Šodan

Cijena: 12,00 €
 

O knjizi:

Kao nekadašnji “kvorumaš”i američki đak pjesnik Nikola Petković ostao je vjeran postmodernističkoj matrici u postavu lirskog subjekta, što podrazumijeva da autor raspolaže visokom razinom samosvijesti pri kreiranju poetskog teksta koji on prema naslijeđu poststrukturalizma, pa i domicilnog semantkonkretizma, doživljava uglavnom kao tekstualnu “praksu”. Takav pristup zamjetan jei u ovoj zbirci gdje Petković nerijetko “pušta jeziku da ga vodi”, pa poezija postaje u najboljem smislu potraga za značenjem,riječju free style meandriranje kroz bespuća “lijepe naše” referencijalnosti, bilo da je riječ o globalnim turbulencijama, neposrednom društvenom okruženju ili osobnoj povijesti. Autor pritom iskazuje dinamičnu i kritičku privrženost kolektivu s kojim je kao pjesnik u opravdano bipolarnom odnosu. Na konceptualnoj razini Aristotelova etička preokupacija vrlim životom, kao i metafizičarska opsesija pčelama u čijoj se radišnosti ogleda nešto “božansko”, kod Petkovića se potencijalno protežu u krovnemetafore koje insinuiraju uzaludnost “znanstvenog”nastojanja da se u spoznajne svrhe zaokruži cjelina ljudskogiskustva i znanja, budući da jedino šamanski duh pjesnika može svojim verbalnim “bajanjem” do kraja uroniti u dubinu našeg bivanja u jeziku, pa tako i u svijetu, koji je danas, kako pjesnik napominje – “sav nešto otprilike”. Premda po vokaciji poeta doctus, Petković u svojim jezičkim eskapadama dosljedno iskazuje ludički, “pučki”, gotovo zajebantski odnos prema pojesisu, tako da će se čitatelj pri suočavaju s ovim slojevitim i duhovitim rukopisom zasigurno na nekoliko mjesta i naglas nasmijati, što je rijetka ali svakako hvale vrijedna situacija kad je riječ o suvremenoj hrvatskoj poeziji.

Damir Šodan

 

O autoru:

Nikola Petković (1962) književnik, književni kritičar, sveučilišni profesor, esejist, publicist, urednik i prevoditelj, redoviti je profesor u trajnom zvanju na Odsjeku za kulturalne studije i Odsjeku za filozofiju Filozofskoga fakulteta u Rijeci. Znanstvene i stručne radove, poeziju, prozu i književnu kritiku objavljivao i objavljuje u mnogim domaćim i inozemnim zbornicima, listovima, časopisima. Autor je dvadeset knjiga različitih vrsta, rodova, žanrova. Poezija, proza i esejistika mu je prevođena na engleski, talijanski, turski, francuski, danski i njemački. Roman Od 2011. do 2018. bio je predsjednik Hrvatskog društva pisaca. Za njegovu stvaralačku i znanstvenu djelatnost dobitnik je domaćih i međunarodnih nagrada i priznanja.