NOVO: Zbirke pjesama Dražena Katunarića i Predraga Vrabeca u Biblioteci Poezije

OBJAVLJENO: četvrtak, 07.12.2023.
VRABEC KATUNARIC

U Biblioteci Poezije HDP-a izašle su dvije nove pjesničke knjige:

"Što mi je šaputao Zeus" Dražena Katunarića i "Dlanovi tabani" Predraga Vrabeca. Knjige je uredio Ivan Herceg.

---

Dražen Katunarić: "Što mi je šaputao Zeus"

Biblioteka Poezije

Zagreb, prosinac 2023.

Cijena: 13,00 €
 

O knjizi:

Koje je to tajne, ili istine, šaputao Zeus autoru, ili lirskome junaku, to pitanje nameće nam se makinalno, čim pročitamo naslov knjige „Što mi je šaputao Zeus?“. Mogu li one pomoći suvremenom čovjeku, čitatelju da se suoči sa svakodnevnim pitanjima, ali i da opstane, preživi u ovome ranjenom dobu, svijetu nekih drugih bogova? Na svome putu od stihova Dražen Katunarić u ovoj knjizi na rapsodijski način, pitko i lepršavo propituje i preispituje koliko je antičkoga, mitskoga zapravo ostalo – u nama i oko nas. I čini se da je poslušao savjet velikoga Zbigniewa Herberta, koji se kao i on u svome djelu oslanja na antičku i mediteransku tradiciju, te dopustio, prepustio grčkim bogovima i mitskim junacima Apolonu, Heri, Afroditi, Dionizu, Orfeju da slobodno ulaze i izlaze iz labirinta pjesme, labirinta svakidašnjice, premošćujući stoljeća i tisućljeća, te komuniciraju, komentiraju – ponovno žive i kreiraju… Širok je spektar akcija u kojima pjesnik to postiže, od najobičnijih, poticanja pauka u kupaonici, kojega naziva Arahna, po lidijskoj tkalji koja je, natječući se u tkanju s Atenom, satkala priču o pustolovinama bogova, da radi, a ne spava, do onih uzvišenijih, kada se ustručava zazvati boga plodnosti i uživanja, kojemu se obraća sa strahopoštovanjem, jer bi mogao popustiti njegovu utjecaju. U kojem svijetu živimo i kojem svijetu pripadamo, kao da stalno ispituje pjesnik te sjene vjekova, ovom ili onom, ili je svijet uvijek jedan, prepleten, svevremenski, a mi smo samo statisti, nedostojni bilo kakve važne uloge, prepušteni crnom jedru za drugu obalu. 

Ivan Herceg

 

---

Predrag Vrabec: "Dlanovi tabani"

Biblioteka Poezije

Zagreb, prosinac 2023.

Cijena: 12,00 €
 

O knjizi:

Nova knjiga Predraga Vrabeca „Dlanovi tabani“ zasigurno je njegov dosad najintimniji, najnježniji, ali i najbolniji rukopis. Izvorište mu je u onomu što nosimo u svojoj srži – materinskom i očinskom. U nedokučivu krugu u kojem dolazimo i odlazimo s ovoga svijeta Vrabec nas upozorava na njegova najvažnija mjesta, ključne točke koje se počesto gube iz fokusa: ljubav i dobrotu. Kao pjesnik on prenosi unutarnje, jedva čujne vibracije jezika, glasove koji govore iz muka, neprilagođene tišine… No ta tišina nije usamljenost, tuga, već radost, slavljenje dlanova koji se spajaju, poru po poru, tabana koji se kreću (pre)poznatim stopama, tragovima koji nikada ne izdaju, ne iznevjere. Vrabec ovim pjesmama, može se reći, svodi svoje životne i pjesničke račune, ali nipošto ne odlazi. Dapače, završnim stihovima u zbirci kao da najavljuje novi početak, majčinsko pretvara u božansko, tijelo u beskraj – i ne boji se: „Tu bez prostora. Tu bez vremena. Nema potrebe imati tijelo. Nema potrebe imati glas“. Pjesme/priče u ovoj zbirci nižu se poput starinskih recepata za opstanak u beskonačnom i zovu nas na sudbonosno blagovanje.

Ivan Herceg