O susretu sa finsko-švedskim pjesnicima Linom Bonde i Robinom Valtialom

OBJAVLJENO: četvrtak, 25.05.2023.
Gostovanje finsko-švedskih pjesnika

U Zagrebu su od 23. do 25. svibnja gostovali finski pjesnici koji pišu na švedskom jeziku Lina Bonde i Robin Valtiala.

Posjetili su i obišli novu, impozantnu zgradu XII. gimnazije u Zagrebu, gdje su i nastupili na školskom satu hrvatskog jezika pred izvrsno pripremljenim i zainteresiranim učenicima, s kojima su razgovarali o poeziji, o inspiraciji, o počecima pisanja i poticajima, o mogućnosti da se živi od pisanja, o švedskom kao manjinskom jeziku u Finskoj…

Isti dan imali su književni nastup u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, uz moderiranje Miše Grundlera, koji je preveo njihove pjesme, i konsekutivan prijevod Darie Lazić. Program je izveden uz podršku Veleposlanstva Finske i veleposlanika Kallea Kankaanpääa.

Razmjena pisca s Finskom započela je 2019. godine i odvija se u kontinuitetu do danas. Dosad je u Hrvatskoj gostovalo šestoro finskih pisaca, a u Finskoj dvoje hrvatskih pisaca.

U drugom dijelu razmjene, ujesen ove godine, u Helsinkiju gostuju dvoje naših članova.

Snimku književne večeri s finskim pjesnicima možete pogledati ovdje:

https://www.youtube.com/watch?v=a-kZWuf0m1U&t=124s