Objavljeni finalisti nagrade Ivan Goran Kovačić

Ivan Goran Kovačić

Od stotinjak prijavljenih naslova iz dvogodišnje hrvatske pjesničke produkcije prosudbeno povjerenstvo, u kojem su Dorta Jagić, Miroslav Mićanović i Branislav Oblučar, odabralo je pet finalista Nagrade Ivan Goran Kovačić.

U finale su ušli: Marijana Radmilović sa zbirkom "Putovanje oko tijela" (Meandarmedia 2019), Evelina Rudan sa zbirkom "Smiljko i ja si mahnemo" (Fraktura 2019) te članovi Hrvatskog društva pisaca Alen Brlek  sa zbirkom "Sang" (HDP, 2019), Stipe Grgas sa zbirkom "Zablaće" (Meandarmedia, 2019), i Nada Topić sa zbirkom "Stope u snijegu" (Meandarmedia 2019).

Nagrada Ivan Goran Kovačić dodjeljuje se za najbolju izvornu pjesničku knjigu tiskanu u dvogodišnjem razdoblju, čije su prvo izdanje objavili nakladnici registrirani u Hrvatskoj i koja nije posredovana prijevodom.

Nagrada se dodjeljuje od 2019. godine, u okviru manifestacije Goranovo proljeće, naizmjenično s nagradom Goranov vijenac za izniman doprinos hrvatskoj poeziji. Sastoji se od novčanog dijela u iznosu od 10 000 kuna, plakete te skulpture, rada akademskog kipara Igora Rufa.

Prva dobitnica Nagrade Ivan Goran Kovačić bila je Martina Vidaić za knjigu "Mehanika peluda", a novi laureat ili laureatkinja bit će proglašen 15. ožujka, uoči početka Goranovog proljeća.

U konkurenciji za Nagradu našle su se knjige objavljene u razdoblju od 1. studenog 2018. do 31. listopada 2020. godine.