Poezija 3-4/2020

poezija

Iz tiska je izašao novi svezak časopisa Poezija 3-4/2020. posvećen Tonku Maroeviću.

Glavni i odgovorni urednik: Ervin Jahić. 

Zamjenik glavnog i odgovornog urednika: Ivan Herceg. 

Uređuju: Alen Brlek, Ivan Herceg, Monika Herceg, Ervin Jahić, Sonja Manojlović, Damir Šodan (urednik prijevodne poezije). 

Fotografija na naslovnici: Vesna Zednik. 

Cijena dvobroja: 75 kn. 

Izdavač: Hrvatsko društvo pisaca.

 

SADRŽAJ:

 

ZONA TEMPERATA • 5/ DUBRAVKO DETONI: Želim biti • 10/ Branko Maleš: Velika očekivanja • 12/ NADA TOPIĆ: Od jednog do drugog beskraja • 15/ MAJA RUČEVIĆ: Koliko smo ponizili budućnost • 20/ Marta Džaja: Bog je iskrvario u našim zidovima • 27/ Silba Ljutak: Gledam prema dolje dok hodam

IDENTITY • 31/ TONKO MAROEVIĆ: Suvremeno hrvatsko pjesništvo je napor da se iz kaosa izbori svjetlo

NAŠ TONKO • 39/ Sead Muhamedagić: Čežnja • 41/ BORIS A. NOVAK: Nekrolog u vječnom prezentu • 47/ SIBILA PETLEVSKI: O Tonku i zvonjelicama koje ne zvone • 51/ JOSIP KRAJAČ: Epistolarni rijek Tonka Maroevića • 57/ MIROSLAV KIRIN: Tonke • 59/ SANJA ROIĆ: Starigradska žalopojka • 65/ VANDA MIKŠIĆ: Kako su Stilske vježbe iz pariškog autobusa sjele u zagrebačku jedanaesticu ili još ponešto o prevodilačkom majstorstvu Tonka Maroevića • 71/ DIANA BURAZER: TONKO, suradnik, naše književno zrcalo, prijatelj • 77/ BRANKO MALEŠ: Pjesnik-čitatelj u jednoj osobi unutar teksta – poznati klasičar u postmodernom ruhu • 81/ KREŠIMIR BAGIĆ: Bratstvo po slovima • 87/ DAVOR ŠALAT: Kritika koja ne docira tekstu • 93/ IGOR ZIDIĆ: Tonko • 99/ SINIŠA VUKOVIĆ: Točno oko Tonkovo • 131/ ERVIN JAHIĆ: Dvoručno-četveroručno, svejedno kojim redom

MEĐUVRIJEME • 138/ Uroš Zupan: Nadzemaljski šapat • 150/ Muanis Sinanović: Posvećeni gubitak • 163/ Roland Orcsik: Hoće li ocean opet biti tih? • 172/ Jovica Ivanovski: Pogrešna meta za molitve • 186/ Mitko Gogov: Kao konac od zmaja • 212/ Ljubeta Labović: Dodiri i riječi u poštanskim paketima • 216/ Jasmina Topić: Gorki likeri • 256/ Miraš Martinović: Postaješ latica, proljeće, izvor • 278/ Ana Pepelnik: Veliko kucanje srca • 284/ Nina Dragičević: Tijelo-mina

ZAPADNI KOLODVOR • 153/ Louise Elisabeth Glück: Golet žetve ili kuge • 159/ James Meetze: Čista daljina

DIVLJI DETEKTIVI • 169/ Roque Dalton: Vrijeme za pepeo 

meritum • 191/ Goran Babić: Živeći s Caligulom

ZONA TEMPERATA  • 221/ GORDANA BENIĆ: Svemir je samo zvjezdarnica • 224/ Slavko Jendričko: Posljednja pisma • 230/ MARIJA BUTIRIĆ: Prsten straha • 233/ Milan Bošnjak: Ljubičasta, biserna i još jedna pjesma • 236/ Franko Sorić: Bon jour Franko • 238/ Igor Grbić: Ja bih bila cijela

BERLINSKI ZID • 243/ Adam Zagajewski: Kao netko tko je sve shvatio • 251/ GEORGI GOSPODINOV: Ničeg nema

KRITIČKI PRISTUPI • 259/ Davor Šalat: Iz perspektive tijela (Neva Lukić: Ježenja) • 261/ Davor Šalat: Poezija modernističke slojevitosti (Andrijana Kos Lajtman: Stepenice za Stojanku K.) • 264/ Branko Maleš: Bujni jezik Vesne Bige (Vesna Biga: Tijelom u riječ) • 265/ Branko Maleš: O Atahualpi i starohrvatskoj prošlosti (Drago Štambuk: Angjeo s bakljom) • 267/ Franjo Nagulov: Šarmantna rapsodija zamjenskih svjetova (Zrinka Posavec: Pjevaj, Molly) • 270/ Kristina Špiranec: U tubi svemira (Lana Derkač: Hotel za mrtve) • 272/ Stijepo Mijović Kočan: Pjesme čudesne i čudovite (Miraš Martinović: Bogumilske) 

TREĆI SVIJET • 293/ KEI MILLER: U svijetu bez sirena