Tribine HDP-a: O čemu govorimo kad govorimo o seksizmu - "Maja na sveučilištu"

OBJAVLJENO: srijeda, 07.06.2023.
Maja na sveučilištu - najava

Posljednja ovosezonska tribina u organizaciji Hrvatskog društva pisaca održat će se pod nazivom Maja na sveučilištua veliko nam je zadovoljstvo najaviti gošće koje će sudjelovati u razgovoru: redateljica i bivša dekanica ADU Franka Perković, pjesnikinja i profesorica na Učiteljskom fakultetu Andrijana Kos Lajtman te Ana Horvat Vuković, profesorica na Pravnom fakultetu i suosnivačica studentsko-nastavničke udruge ZA Prvao LGBTQA+ osoba.  

Brojke su neumoljive, iako je prema popisu stanovništa 1961. godine bilo tek 0,8 % visoko obrazovanih žena, danas one dominiraju u obrazovnom sustavu. Oko 60% svih diplomiranih su studentice, a s titulama doktorica znanosti u Hrvatskoj je više žena nego muškaraca. Učiteljica je prema podacima Zavoda za statistiku 81,8%, nastavnica u srednjoškolskom obrazovanju 67,1%, a studentica 56,8%. Postavlja se pitanje kako to da žene u prosjeku imaju manju plaću, da ih na upravljačkim pozicijama i pozicijama profesorica na sveučilištima ima manje, da i dalje živimo u patrijarhalnom društvu u kojem su mnoge žene spriječene uživati eknomsku ravnopravnost, slobodu i ravnopravnost u obiteljskim zajednicama. O svemu tome, kao i o položaju žena zaposlenih u visokom obrazovanju razgovarat ćemo s našim gošćama. 

 

Razgovor moderira spisateljica Ivana Bodrožić

 

Dođite!

 

Utorak, 13.06.2023. u 20 sati

Booksa, Martićeva 14d