TUŽNA VIJEST: Umrla je Dubravka Ugrešić

OBJAVLJENO: petak, 17.03.2023.
Dubravka Ugrešić

 

Dubravka Ugrešić, jedna od najznačajnijih i najistaknutijih hrvatskih književnica te esejistica i prevoditeljica umrla je u petak, 17. ožujka u Amsterdamu nakon kratke i teške bolesti.

 
Autorica "Štefice Cvek u raljama života" (1981.), "Forsiranja romana - reke" (1988.) i "Baba Jaga je snijela jaje" (2008.) rođena je 1949. godine u Kutini, a na Filozofskom fakultetu u Zagrebu završila je komparativnu književnost i ruski jezik. Na istom je fakultetu gotovo dvadeset godina radila na Institutu za teoriju književnosti. S Aleksandrom Flakerom je 1984. uredila "Pojmovnik ruske avangarde" i prevodila je s ruskog.
 
Objavila je više esejističkih naslova među kojima su "Muzej bezuvjetne predaje" (1999.) i "Ministarstvo boli" (2004.).
 
Njezina posljednja knjiga na hrvatskom "Brnjica za vještice" izašla je 2021. godine.
 
Godinama se spominjala kao jedna od mogućih kandidatkinja za Nobelovu nagradu iz književnosti.
 
 
Autor fotografije: Jerry Braun