TUŽNA VIJEST: Umro je naš član Claudio Ugussi

OBJAVLJENO: utorak, 18.07.2023.
Claudio Ugussi

Danas, 18. srpnja 2023., umro je naš ugledni član, pisac Claudio Ugussi.

Claudio Ugussi rođen je u Puli 1932. Pohađao je gimnaziju u Rijeci, nakon čega je 1954. upisao Filozofski fakultet u Zagrebu te diplomirao na temi P. A. Quarantotti–Gambini. 1959. dobiva katedru talijanskog jezika i književnosti u gimnaziji u Bujama.

Najprije se posvetio slikarstvu, privučen prije svega istarskim selima i krajolicima, osobito onima Gornje Bujštine. Osobito sretno desetljeće od 1970. do 1980. okrunio je bogatom niskom izlaganja u Istri, Rijeci, Italiji i Kanadi. 1990. godine postavljena je velika i uspješna antologijska izložba u Općinskoj umjetničkoj galeriji u Trstu te u Istarskom narodnom kazalištu u Puli, u organizaciji Narodnog sveučillišta iz Trsta i Talijanske unije iz Rijeke.

Njegova lirika pojavila se 1964. i 1968. u zbirkama Poesia 1 i Poesia 2, a 1969, u izdanju Fratelli Palombi Editori u Rimu, izlazi kratka poetska zbirka Gli ulivi s predgovorom Renza Frattarola. 1981. dobitnik je prve nagrade Istria Nobilissima za pripovijest La poltrona (Naslonjač); 1987. za prvi dio La citta divisa (Podijeljeni grad), a 1988. za dugu pripovijest Viaggio di circostanza (Prigodno putovanje). Izdavač Campanotto Editore iz Udina 1992. objavio je cijeli roman La citta divisa, a dvije godine kasnije isti izdavač objavljuje djelo Il nido di pietra (Kameno gnijezdo).

Na međunarodnom književnom natječaju »Trst, književnost s granice« za Kameno gnijezdo dobio je posebno priznanje za prozu 2004. Djelo je prevedeno na hrvatski 2005. godine.

2019. u izdanju Istarskog ogranka Hrvatskog društva pisaca u Puli objavio je knjigu Pagine sparse e poesia (Razasute stranice i pjesme).