Životopis

Edi Jurković

Edi Jurković rođen je 1964. u Rijeci.
 Profesor sociologije.
 U ranoj mladosti posvetio se spisateljskom radu i novinarstvu.

Objavljuje sustavno od 1979. godine kada počinje pisati za riječki omladinski list "Val", gdje 1981. postaje urednik kulture.
 Iste godine s Draganom Ogurlićem osniva i uređuje list "Kult",
 a pjesme objavljuje u riječkom zborniku «Pjesnički vidici».
Od 1983. do 1985. urednik je kulture u zagrebačkom omladinskom listu «Polet».
Jedan je od pokretača časopisa „Quorum“.
Iz Zagreba se vraća u Rijeku na mjesto glavnog i odgovornog urednika omladinskog lista "Val" (1985-87).
 Sudjeluje u pokretanju književnog časopisa «Rival».
Od 1988. – 1990. radi na TV Zagreb (danas HTV), i član je redakcije "Vala" i "Rivala".
 U prvom privatnom dnevnom listu "RI Telefax" (1990-91) radi kao pomoćnik i kasnije kao glavni i odgovorni urednik (1991).
 Suradnik je brojnih hrvatskih listova i elektronskih medija.
 U ljeto 1993. godine osniva dopisništvo "Slobodne Dalmacije" u Rijeci,
 A 1998. s mjesta šefa dopisništva prelazi u «Jutarnji list» gdje obnaša istu funkciju (1998-2002).
 Od 2002. u Zagrebu uređuje „Nedjeljni Jutarnji“ - nedjeljni broj „Jutarnjeg lista“.
Od 2007. do 2009. zamjenik glavnog urednika Večernjeg lista.
 Od 2009. nadalje dnevni kolumnist Večernjeg lista.

Objavio:
- "Priroda i društvo", pjesme, ("Quorum", Zagreb 1984.)
- "Paralel¬ni slalom", kratke priče, (ICR,Rijeka 1989.) - u koautorstvu s Draganom Ogurlićem
- "Najljepše priče - Paralelni slalom 2" ("Tiskara", Rijeka 1993.) opet u koautorstvu s Draganom Ogurlićem
-„Sunce na prozorčiću“, pjesme, (Izdavački centar Rijeka, Rijeka 2003.)

Prevođen j na talijanski, engleski i slovenski jezik.
 Uvršten u više izbora mlade hrvatske proze i poezije uključujući i «Strast razlike, tamni zvuk praznine» (Čegec, Mićanović) te «Poštari lakog sna» (Bagić).

Književni opus