Marija Ott Franolić

dr. sc. Marija Ott Franolić (1979) nezavisna znanstvenica, književna kritičarka i urednica.

Doktorirala je na ženskoj povijesti i ženskim autobiografskim tekstovima, s naglaskom na analizi dnevnika Divne Zečević, na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Dobitnica je stipendije Centra za napredne studije (Center for Advanced Studies CAS SEE) Sveučilišta u Rijeci u kojem se teorijski bavi odnosom čitanja, kritičkog mišljenja i empatije. Bila je članica povjerenstva za izradu Strategije za poticanje čitanja pri Ministarstvu kulture. Članica je udruge Blaberon za poticanje čitanja i kritičkog mišljenja. U sklopu aktivnosti udruge vodila je projekte poticanja čitanja u Dječjem vrtiću Medveščak u Zagrebu, u Poliklinici za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG, te u Dječjem vrtiću Slunj. Držala je edukacije o važnosti čitanja po knjižnicama i vrtićima diljem Hrvatske te vodila aktivnosti udruge u Erasmus projektu Listen, talk, spell, act (2017.-2019.) u sklopu kojega se čitanje poticalo u hrvatskom, talijanskom, litavskom i turskom vrtiću. Na portalu Moderna vremena pokrenula je stalnu rubriku Preporuke kvalitetnih slikovnica.

U Knjižnici Medveščak godinama je vodila književnu radionicu Crna kutija. Već nekoliko godina u knjižari Fraktura vodi književnu radionicu Kabinet čuda. U knjižnici I. G. Kovačića održavala je radionicu Pusti je da priča o ženskoj književnosti. Sve te radionice potiču raspravljanje o dobroj književnosti. Vodi književne i kulturne tribine koje joj omogućuju da javno progovori o važnim knjigama, teorijskim pitanjima i društveno relevantnima temama. Piše akademske i esejističke tekstove, književne kritike i prikaze. Uređuje publicističke i književne naslove.

Pokrenula je književni blog Tekstovnica na kojem redovito preporučuje književne naslove za odrasle i za djecu.

Bibliografija:

Autorska knjiga:

Dnevnik ustremljen nedostižnom: svakodnevica u ženskim zapisima (Disput, 2016.).

Uredničke knjige:

Anda Bukvić Pažin: 'Ovo ovdje sam ja': dnevnici njemačkih autorica iz razdoblja oko 1800., Disput, 2016.

Izbor iz dnevnika Divne Zečević, Život kao voda hlapi (izbor iz dnevnika 1961-2006), Disput, 2017.

Jasna Jasna Žmak: One stvari: eseji o ženskoj seksualnosti, Fraktura, 2020.

Asja Bakić: Dođi, sjest ću ti na lice, Fraktura, 2020.

Maša Grdešić: Zamke pristojnosti: eseji o feminizmu i popularnoj kulturi, Fraktura, 2020.

Barbara Pleić Tomić: Mama kuha ručak, tata čita novine, Fraktura, 2020.

Lea Horvat: Nepraktični savjeti za kuću i okućnicu: feministička čitanja ženske svakodnevice, Fraktura, 2020.

Branko Čegec & Miroslav Mićanović: Nesvrstana pisma (2009-2019), Meandarmedia, 2020.

Sara Ahmed: Kulturna politika emocija, prev. Andy Jelčić, Fraktura, 2020.

Slavenka Drakulić: U kavani Europa, Fraktura,2021.

Slavenka Drakulić: Ponovo u kavani Europa, Fraktura, 2021.

Rada Iveković: Politike prevođenja, Fraktura, 2022.

Slavenka Drakulić: Rat je svugdje isti, Fraktura, 2022.

Wolfram Eilenberger: Plamen slobode, Fraktura, 2022.

Imre Kertesz: Čovjek bez sudbine, Bodoni, 2022.

Robert Walser: Šetnja, Bodoni, 2022.

Svjetlan Junaković: Tata u pidžami, Bodoni, 2022.

Maja Kastelic: Dječak i kuća, Bodoni, 2022

F. M. Dostojevski: Zločin i kazna, Bodoni, 2022.

Svjetlan Junaković: Tko to svira, 2023.

Svjetlan Junaković: Tko tu živi, Bodoni, 2023.

Svjetlan Junaković: Čije su to šare, Bodoni, 2023.

Kritike, prikazi, akademski tekstovi

Autorica fotografije: Iva Perković