Reakcija HDP-a i PEN-a: o književnoj kritici

OBJAVLJENO: srijeda, 25.07.2018.
Reakcija HDP-a i PEN-a: o književnoj kritici

U posljednje vrijeme svjedoci smo sve češćeg govora mržnje u javnosti, mizoginih i seksističkih ispada koji su ispod svake civilizacijske razine, a na koje najčešće nema adekvatne reakcije. Takvi izljevi mržnje pojavljuju se i u književnoj kritici.

Hrvatsko društvo pisaca i Hrvatski P.E.N. centar strogo se protive takvim tekstovima, kao i svakom tekstu koji zagovara predrasude prema različitim društvenim i etničkim grupama.

Smatramo da takvi tekstovi, u vrijeme kad se ukidaju medijski prostori za književnu kritiku, pridonose devalvaciji kritičkog govora u kulturi umjesto da potiču interpretacijsku raznolikost i senzibiliziraju javnost za kritičko promišljanje  kulture  i književnosti.

U rujnu ove godine najavljujemo tribinu HDP-a i PEN-a o tome što je književna kritika i čemu ona služi, što nije književna kritika i kada ona prelazi u pamfletistički obračun ili čak u propagiranje govora mržnje.