Gostovanje srpskih pisaca u Zagrebu
U sklopu programa razmjene između Hrvatskog društva pisaca i Srpskog književnog društva, troje autora iz Srbije održat će književnu matineju u Zagrebu. U utorak 19.11. u 13 sati, u Velikoj dvorani Srpskog kulturnog društva Prosvjeta, zagrebačkoj publici predstavit će se pjesnik, urednik i scenarist Nenad Milošević, teoretičarka književnosti, istraživačica i prevoditeljica Tijana Matijević, kao i prozaist i pjesnik Bojan Babić. Uz to će se i razgovarati o književnim prilikama u Srbiji, Hrvatskoj i na širem (post)jugoslavenskom prostoru, o novim i starim, prekinutim i postojanim literarnim i kulturnim vezama, te o perspektivama (u najširem smislu) bavljenja književnošću danas. Razgovor će moderirati pisac i novinar Dinko Kreho. U planu je da se program suradnje između ovih dvaju književnih društava, svojedobno prekinut epidemijom COVID-19, u predstojećem razdoblju nastavi razvijati.
***
Nenad Milošević rođen je 5. srpnja 1962. godine u Zemunu. Završio je Fakultet političkih nauka u Beogradu.
Objavio je devet knjiga poezije: Pospanost (Matica srpska, Novi Sad 1992), Umanjenja (Prosveta, Beograd, 1996), Jureći u raj (Narodna knjiga, Beograd, 2000), Mesta (izbor iz poezije, Narodna biblioteka „Stefan Prvovenčani“, Kraljevo, 2004), Pesme sa Save i Dunava (Rad, Beograd, 2005), Time code (izabrane pesme, Aora naklada, Zagreb, 2009), Vode i vetrovi (Umetničko društvo VRT, Novi Sad‒Beograd, 2012), Pesme iz limba (Kulturni centar Novog Sada, 2019) i Kada bi život na zemlji bio (Narodna biblioteka „Stefan Prvovenčani“, Kraljevo, 2022).
Objavio je knjigu mikroeseja Lutajuća planeta (Službeni glasnik, Beograd, 2014).
Uredio je i antologiju novijeg srpskog pjesništva Iz muzeja šumova (VBZ, Zagreb, 2010).
Njegove pjesme i eseji prevođeni su na ruski, grčki, poljski, francuski, engleski, španjolski, njemački, slovenski i makedonski jezik. Zastupljen je u nekoliko antologija srpske poezije na stranim jezicima kao i u nekoliko domaćih antologija.
Piše književnu kritiku, eseje o književnosti, kulturi i političkoj teoriji. Bio je urednik za poeziju u časopisu Književne novine (1998–2001), devedesetih godina član uredništva časopisa za žensku književnost ProFemina, gost urednik (uredio pet brojeva) časopisa Tisa iz Bečeja.
Radio je kao urednik u Redakciji za kulturu, Redakciji za nauku i obrazovanje a sada radi kao urednik u Redakciji dokumentarnog programa RTS-a. Uredio je i režirao preko sto TV emisija raznih žanrova.
Dobitnik je nagrada Branko Ćopić, Branko Miljković i Biljana Jovanović. Predsjednik je Upravnog odbora Srpskog književnog društva.
***
Tijana Matijević je znanstvena suradnica Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Sveučilišta u Beogradu. Nakon studija književnosti u Beogradu i istočnoeuropskih studija u Bologni doktorirala je na Sveučilištu Martin Luther u Halleu tezom From Post-Yugoslavia to the Female Continent: A Feminist Reading of Post-Yugoslav Literature (objavljeno u transcript Verlagu 2020). Do 2023. predavala je na odsjecima slavistike Sveučilišta Friedrich Schiller u Jeni i Martin Luther u Halleu. Istražuje kontinuitete između jugoslavenske i postjugoslavenske književnosti i kulture, pitanja estetike i ideologije, alternativnu (avangardnu, feminističku, lijevu) povijest. Povremeno se bavi prevođenjem (njemački prijevod romana Psi i ostali sa Marie Alpremann, eta Verlag 2023) i književnom kritikom. Članica je Srpskog književnog društva i žirija nagrade Biljana Jovanović.
***
Bojan Babić je rođen u Beogradu 1977. godine. Gimnaziju je završio u Mladenovcu, a Filološki fakultet u Beogradu, na odsjeku za srpsku i opću književnost.
Do sada je objavio deset knjiga:
- 1996. – Pli – Pli, kratke priče, Književna omladina Srbije, edicija Pegaz, Beograd
- 2003. – Buke u prozi, pesme u prozi, Intelekta, Valjevo
- 2008. – Priče o sreći, kratke priče, Treći Trg, Beograd
- 2010. – Neljudska komedija, roman, Algoritam Media, Beograd
- 2013. – Devojčice, budite dobre, roman, Levo krilo, Beograd
- 2013. – Ilegalni Parnas, roman, Levo krilo, Beograd
- 2015. – Čaplinova stopala, roman, Levo krilo
- 2018 – Yahoo, roman, Partizanska knjiga, Kikinda
- 2021 – Kako se jede nar, roman, Partizanska knjiga, Kikinda
- 2023 – Glasine o slobodi, poezija, Raštan, Beograd
Za roman Devojčice, budite dobre nagrađen je stipendijom Fonda Borislav Pekić 2011. godine. Romani Ilegalni Parnas i Kako se jede nar našli su se u užem izboru za NIN-ovu nagradu. Njegove knjige su prevođene na engleski i makedonski jezik. Prozu i poeziju objavljivao je u časopisima, antologijama i na portalima u ex Yu regiji, Švedskoj, SAD-u, Meksiku, Islandu, Austriji, Mađarskoj… Bio je gostujući pisac u okviru više rezidencijalnih programa.