Predstavljanje časopisa "Relations" (3-4/2019)

Relations

U utorak, 10. 12. u 18:00 u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića "Zagrijavanje prosinačko" bit će posvećeno poeziji, i to njezinom najmlađem i najuzbudljivijem dijelu, kakvim ga u svojemu izboru „Rub stranice. Novo pjesništvo u Hrvatskoj. Generacija 2010+“, objavljenom u dvobroju  časopisa Relations vidi pjesnik i antologičar Marko Pogačar.
O živosti i žilavosti domaće pjesničke scene, o onome što novi pjesnici donose s izbornikom razgovara (i poeziju čita) troje u ovaj izbor uvrštenih autora: 
 
ALEN BRLEK
rođen je 1988. u Zagrebu. Autor je zbirki poezije Metakmorfoze (Algoritam, Zagreb 2014.), Pratišina (Kontrast, Beograd 2017.) i Sange (HDP, 2019). Pjesme su mu prevođene na engleski, slovenski, turski, albanski i ukrajinski jezik. Jedan je od hrvatskih predstavnika uključenih u platformu za promicanje mladoga pjesništva Versopolis.
GORAN ČOLAKHODŽIĆ 
(Zagreb, 1990.), piše prvenstveno poeziju, prevodi, bavi se kulturnim radom. Diplomirao anglistiku i rumunjski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Objavio dvije knjige poezije: Na kraju taj vrt (SKUD Ivan Goran Kovačić, 2015.), nagrađenu Goranom za mlade pjesnike 2015. i Mostovima Struge 2017; Pred gradom su kosci (HDP, 2018.). Kratka priča nagrađena SFerom 2018. za najbolju minijaturu. Poeziju objavio i u više tiskanih i online časopisa u Hrvatskoj i inozemstvu. Pjesme su mu uključene u više zbornika i panorama i prevođene su na nekoliko jezika. Jedan je od urednika internetske biblioteke Besplatne elektroničke knjige od 2017. Sudionik je europske platforme za poeziju Versopolis.
i
MARTINA VIDAIĆ
(Zadar, 1986.) do sada je objavila tri zbirke pjesama: Era gmazova (SKUD IGK, Zagreb, 2011.; nagrada Goran za mlade pjesnike), Tamni čovjek Birger (V.B.Z., Zagreb, 2016.; finale nagrade Janko Polić Kamov) i Mehanika peluda (HDP, Zagreb, 2018.; nagrada Ivan Goran Kovačić). Pjesme su joj također objavljene u antologiji mlađeg pjesništva Hrvatska mlada lirika 2014. (HDP, 2014.), u hrvatsko-rumunjskoj antologiji mlađeg pjesništva Ritualul omului fericit – 18 poeti croati tineri (Tracus Arte, 2017.), u njemačkoj antologiji mlađe europske poezije Grand Tour (Reisen durch die junge Lyrik Europas) (Carl Hanser Verlag, 2019.), kao e-knjiga L'insopportabile delicatezza della polvere (Kipple officina libraria, 2019.) te u relevantnim književnim časopisima. U svibnju 2019. izdala je prvi roman pod naslovom Anatomija štakora (Naklada Ljevak, Zagreb).
 
Moderira: Roman Simić
Ne propustite!